Początki obdarowywania się kartkami sięgają dalekiego Egiptu, gdzie ludzie pisali życzenia świąteczne na papirusie lub w Chinach, gdzie wysyłano życzenia na czerwonym tle przypominającym obchody Nowego Roku. W Europie pierwsze kartki zaczęto produkować około XV wieku
Jednak tradycja pisania i wysyłania listów świątecznych powstała w Anglii dopiero w XIX wieku, bo tam już wtedy funkcjonowała poczta.
Drukowanie kart świątecznych z czasem pojawiło się też na ziemiach polskich. W 1900 roku w Polsce ogłoszono konkurs na łamach ówczesnej prasy na polską nazwę świątecznej kartki. Wygrał wówczas projekt Henryka Sienkiewicza, po prostu przyjęto jego nazwę „pocztówka”.
W tym trudnym czasie, kiedy bardzo brakuje nam bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi, klasa VIa postanowiła przypomnieć tradycję ręcznego wykonywania kartek świątecznych oraz wysyłania ich tradycyjną pocztą.
Na godzinie wychowawczej zrobiliśmy losowanie kto, komu wysyła, ręcznie wykonaliśmy kartki, zaadresowaliśmy i z pomocą osób pełnoletnich (z powodu obostrzeń) nadaliśmy na poczcie i … już.
Niektórym tak spodobał się ten pomysł, że obdarowali kartkami także swoją rodzinę i znajomych.
Mamy nadzieję, że zainspirujemy innych do powrotu do tradycji, zamiast pisać smsa, czy wysyłać gotowe życzenia na Messengerze, zróbmy wraz z całą rodziną kartki.
Poniżej prezentujemy wykonane kartki bożonarodzeniowe i życzymy dużo zdrowia i pomyślności w Nowym Roku.
Joanna Górnik