Za nami kolejny 2 kwietnia … Zobacz  >>>TU<<<
I jak co roku, tak i w tym, byliśmy razem 2 kwietnia by uczcić Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Skąd to święto się wzięło? W jakim celu powstało? Od kiedy je obchodzimy?

Powie nam Wikipedia: “Światowy Dzień Świadomości Autyzmu" (ang. World Autism Awareness Day, WAAD) – święto obchodzone corocznie 2 kwietnia z inicjatywy Kataru w osobie Jej Wysokości Mozah, małżonki emira Hamada ibn Chalifa as-Sani, popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007 (A/RES/62/139) i opublikowaną 21 stycznia 2008 roku. Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Wizja i inicjatywy Jej Wysokości pomogły w realizacji praw dzieci niepełnosprawnych i ich społeczności, zarówno w państwach arabskich, jak i na całym świecie. Obchody Dnia są również okazją do globalnego politycznego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Podstawowe założenia obejmują zwiększenie potencjału zaspokajania szczególnych potrzeb osób z autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób z autyzmem. W swoim przesłaniu z 2 kwietnia 2012 sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreślił, że: Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności.” A my pokażemy w jaki sposób udało nam się zjednoczyć naszą szkolną społeczność w ten wyjątkowy dzień. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji oraz filmu “Amaizing things happen”.

Efekty dźwiękowe w naszej prezentacji są autorstwa Adriana Borowika – Przylądek Dobrej Nadziei, którego mieliśmy okazję gościć we wrześniu na szkoleniu „Pokochaj Autyzm w Twojej Szkole” . Miłych wrażeń ;)

Małgorzata Lipczewska -Litwińczuk, Dominika Smyk