ŚWIATOWY DZIEŃ KOSTKI RUBIKA

Obchodzony jest 17 kwietnia. Z tej okazji  nie wypada wobec tak bardzo popularnej zabawki logicznej przejść obojętnie.
Któż nie zna kostki Rubika? Zapewne jest w niejednym domu, wielu próbowało ją ułożyć i prawdopodobnie zrezygnowało. Łamigłówka ta ma fanów na całym świecie i nie ma się czemu dziwić, przy niej nie da się nudzić. Wiadomo, że zawsze można ją ułożyć, dlatego co jakiś czas niektórzy do niej  wracają i znów próbują.


Kostka została wynaleziona przez Erno Rubika w 1974 roku, do Polski  trafiła w roku 1980. Standardowa kostka ma 6 ścian w różnych kolorach: białym, żółtym, niebieskim, zielonym, pomarańczowym i czerwonym. Kostka składa się z 26 klocków, z czego  20 jest ruchomych. Ułożenie kostki jest dużym wyzwaniem dla każdego, niezależnie od wieku. Sam wynalazca początkowo  układał ją przez miesiąc. Obecnie najlepszym zawodnikom zajmuje to kilka sekund, ale rekord należy do robota.
            Co jest kluczem do ułożenia kostki? Matematyka, a konkretnie odpowiednie algorytmy do wykonania. W Internecie można znaleźć wiele poradników i filmów ze wskazówkami jak ułożyć kostkę Rubika. Warto spróbować.
            Układanie kostki ma wiele zalet. Rozwija sprawność manualną, logiczne myślenie, pamięć, wyobraźnię przestrzenną oraz cierpliwość. Wpływa to pozytywnie na wiele sfer naszego życia.
Kilka ciekawostek:
- Speedcubing – dyscyplina polegająca na jak najszybszym ułożeniu kostki.
- Blindfold – układanie kostki z zamkniętymi oczami.
- Najmniejsza kostka -  6mm x 6mm x 6 mm.
- Największa kostka  (rekord Guinnessa)  - 2,022m x 2,0222m x 2,022m.
- Ponad 43 tryliony kombinacji ułożenia kostki.
- Liczba sprzedanych na całym świecie licencjonowanych produktów przekroczyła 300 mln sztuk.
            Kostka Rubika to nie tylko zabawka, to także wspaniały sposób  ćwiczenia naszego umysłu. Jeżeli jeszcze nie próbowaliście jej ułożyć, to teraz jest ku temu świetna okazja.  Może już czas odszukać w domowych zakamarkach własne, zapomniane kostki?
Niektórzy nasi uczniowie też świetnie sobie radzą z układaniem kostki. Mogliśmy ich nie raz zobaczyć na przerwach w szkole z różnymi rodzajami kostek z ich kolekcji.
            Z okazji Dnia Kostki Rubika wszystkim miłośnikom tej łamigłówki powodzenia i świetnych czasów jej układania życzą nauczyciele matematyki – Renata Koperwas i Bożena Wiatrzyk.

ŚWIATOWY DZIEŃ ...
ŚWIATOWY DZIEŃ ...
ŚWIATOWY DZIEŃ ...
ŚWIATOWY DZIEŃ ...
ŚWIATOWY DZIEŃ ...
ŚWIATOWY DZIEŃ ...