Dnia 17.11.2023r. w piątek uczniowie klas siódmych i ósmych wzięli udział w projekcie ”Gala Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej”.

Wydarzenie miało miejsce w Klubie 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu. W imieniu Stowarzyszenia “Bitwa pod Komarowem” prezes Tomasz Dudek zapoznał młodzież z krótką historią bitwy pod Komarowem i etapami powstawania pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej. Bitwa pod Komarowem rozegrała się 31 sierpnia 1920 roku. Przed II wojną światową w 1936 roku zawiązano komitet budowy pomnika. Podjęcie prac uniemożliwiła wojna oraz reżim komunistyczny. Bitwę upamiętniał skromny monument w Komarowie oraz kopiec z krzyżem w Wolicy Śniatyckiej. O wzniesienie pomnika upamiętniającego działanie zbrojne polskich kawalerzystów zabiegało Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem”. Monument ma wysokość 19,5 metra. Na pomnik składają się: betonowa forma z odznakami wszystkich pułków kawalerii zwieńczona skrzydłami husarskimi oraz sylwetki trzech szarżujących kawalerzystów. Następnie po prelekcji uczniowie wysłuchali koncertu piosenek kawaleryjskich w wykonaniu zespołu “Malowani”, gawęd i opowiadań o tradycjach w kawalerii. Zapoznali się ze sprzętem i umundurowaniem kawaleryjskim.

Dla uczniów naszej szkoły była to niezwykła lekcja historii, wydarzenie, które z pewnością na długo zostanie w ich pamięci.

Renata Radlińska