Dnia drugiego marca w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uczniowie z klas VI – VIII, a także II i III LO przedstawili postacie słynnych „żołnierzy niezłomnych”: Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, Stanisława Sojczyńskiego ps. Warszyc, Feliksa Selmanowicza ps. Zagończyk, Lucjana Minkiewicza ps. Wiktor, Piotra Jankowskiego ps. Jeleń, Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, Józefa Franczaka ps. Lalek, Leona Taraszkiewicza ps. Jastrząb, gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil oraz Danuty Siedzikówny ps. Inka.

Podczas akademii uczniowie recytowali utwory poetyckie ukazujące tragiczne losy żołnierzy, którzy po drugiej wojnie światowej nie pogodzili się z reżimem komunistycznym. Wzorcową recytację zaprezentowali: Bartłomiej Wołowiec, Kamila Powroźnik, Kinga Majdanik, Kinga Piskor, Mikołaj Gielmuda, Maciej Kołtun i Hubert Mizerski.  Paweł Korga jako ksiądz Marian Prusak przekonująco  wspominał spotkanie ze skazanymi na śmierć: „Inką” i „Zagończykiem”.  Narrację prowadzili: Norbert Pasieczny, Karol Kłyż, Wiktoria Działa i Weronika Osuch. Całość akademii uświetniły piękne piosenki w wykonaniu Gabrieli Szpyry, która wykonywała je przy akompaniamencie gitary. Na szczególną uwagę zasługuje utwór Leonarda Cohena pt. „Partyzant”, który Gabriela zaśpiewała w wersji polsko – angielskiej. Akademia Zakończyła się pokazem patriotycznego tańca w wykonaniu uczennic klasy IV b: Kaliny Kostrubiec, Doroty Barabach, Jagody Skiby,  Emilki Świrgoń, Moniki Kulas, Nikoli Bukały i Mai Dziury.

Piękną scenografię do apelu przygotowały nauczycielki plastyki: pani Halina Gontarz i pani Marzena Kuniec.

Gromkie brawa, które otrzymali uczniowie za swój występ świadczyły o tym, że akademia bardzo się podobała.

                                                                                                                                   Celina Lalik, Renata Kłos